Ako už napovedá názov RPG hier (role playing games), ktorý by mohol byť preložený aj ako „hry na hrdinov“ alebo „rolová hra“ vznikla najskôr vo forme spoločenskej hry. Najznámejšou českou RPG hrou je „Dračí doupě“. RPG hry môžu byť elektronické, stolové alebo naživo.
Pri hrách na hrdinov sa snaží hráč vžiť do svojej postavy a konať ako ona. Mal by dodržiavať tzv. kryštálovú stenu, ktorá ho oddeľuje od herného charakteru. Nevie teda viac ako by mala vedieť postava a tieto fakty nevyužíva, koná v súlade s jej povahou a vekom a podobne.
Podstatou celej hry je rozprávanie príbehu niekoľkými hráčmi, ktorí vzájomne na seba reagujú. Prostredie môže byť fantazijne, historické, vesmírne… fantázií sa medze nekladú. V súčasnej dobe fungujú minimálne tri fantazijne RPG hry o vlčom živote, o dračích jazdcoch a o dračom živote ako takom. Do deja často zasahuje tzv. „vyššia moc“, rozprávač alebo iná postava na to určená, ktorá smeruje dianie v hre aby bolo zaujímavejšie. Prináša tiež prostredie, v ktorom sa odohráva dej hry.
Označenie roleplay games sa používa rovnako na grafické hry štýlu League of Legends a iné hry určené pre rôzne konzoly či PC, ako aj na textové rpg hry. V nich sa dej rozvíja pomocou písaných častí príbehu z uhla pohľadu jednotlivých postáv. V oboch formách môžeme nájsť tzv. „PVP“ súboje, teda hráč proti hráčovi (player vs player). V textových RPG hrách sú menej časté, ale môžu sa vyskytnúť. Ide o akési meranie síl postáv pretože každá je jedinečným originálom.
Pri grafických hrách rolu vyššej moci zastáva počítač, ktorý rovnako generuje náhodnosť javov, ktoré súvisia so zameraním hry. Môže ísť napríklad o to, či vaša postava prekvapila nepriateľov. Pridaná hodnota týchto hier je tá, že sa odohrávajú rýchlejšie ako tie textové. Pri textových RPG hrách sa dej posúva iba veľmi pozvoľna pretože sú vyžadované väčšinou príspevky v rozsahu minimálne jednej normostrany.