A to zďaleka nie je všetko, aj keď sú zďaleka (slovná hračka, aby sa vedelo).
Historicky pochádzajú z juhovýchodnej Ázie z obdobia až 8000 rokov pred naším letopočtom. Svedčia o tom archeologické nálezy. Prvá písomná zmienka pochádza z rokov 600 pred naším letopočtom. Našla sa vo vtedajších budhistických textoch. Informácia o regulovanej výsadbe pochádza z Číny okolo roku 200. Potom, ako ich v 7. storočí islamskí dobyvatelia doviezli do Palestíny, ich arabskí kupci rozšírili na územie Afriky.
V 16. storočí boli vysadené aj v Karibiku a Strednej Amerike.
A práve z týchto oblastí momentálne pochádza najväčšia celosvetová produkcia. Kostarika, Kolumbia, Ekvádor a Filipíny – to sú dnes najväčšie banánové štáty. Bohužiaľ práve preto, že ide o vzdialené územia, banány nemôžu dozrievať v svojom prirodzenom prostredí. Zberajú sa nedozreté a zelené, pretože ich čaká ešte dlhá cesta na náš stôl. Tento fakt znamená, že veľakrát kupujeme nezrelé plody. Ak sa tak stane, nejedzme ich. Počkajme, kým nám doma pekne zožltnú a začnú sa na nich tvoriť malé tmavé škvrnky. Je to signál, že až teraz je banán správne dozretý. Až teraz je čas skonzumovať ho a načerpať z neho všetko, čo nám ponúka. A nie je toho málo. Vďaka nízkemu obsahu tukov a vysokému obsahu vitamínu B, C, B1, B2, E, K, draslíka, železa, horčíka, ovocných kyselín, vlákniny, serotonínu atď. :
- Pomáha pri zdravom trávení.
- Neutralizuje kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku a chráni pred žalúdočnými vredmi a žalúdočnej kyseline.
- Udržuje normálny krvný tlak.
- Chráni srdce.
- Podporuje zdravie kostí.
- Pôsobí ako prebiotikum. Pomáha zdravému nárastu priateľských baktérií v čreve a naopak, chráni nás pred škodlivými baktériami.
- Zlepšuje absorpciu živín v čreve.
- Pôsobí antioxidačne.
- Má upokojujúci účinok.
- Poskytuje rýchly nástup energie.
- Normalizuje hladinu cukru v krvi.
- Pri hnačke pomáha doplniť elektrolyty a stratený draslík.
- Pomáha proti strate vápnika močom.
Toľko teda k tomuto dospelými aj deťmi milovanému ovociu. Určite ho zaraďujme do nášho jedálnička.