Takzvané éčka sú dnes veľmi pretriasanou témou. Avšak nie všetky sú pre naše zdravie škodlivé. Niektoré mu naopak i pomáhajú. Tie „zlé“, by ste sa preto mali naučiť rozpoznávať. Nenachádzajú sa totiž iba v potravinách. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že poznáme takmer päťdesiat naozaj nebezpečných éčok. Niektoré z nich, sú však pre naše zdravie obzvlášť nebezpečných. Preto sa zameriame práve na nich.
E121- citrónová červeň 2
V Európskej únii je toto éčko zakázané. Pridávať sa však nesmie iba do potravín. Ide o chemické farbivo, ktoré je silným alergénom a je považované za vyslovene nebezpečnú látku. Je používané na farbenie šupky pomarančov, mandarínok a iných citrusových plodov, s oranžovou, žltou a červenou farbou. Práve preto, má mnoho ľudí po kontakte s citrusmi kožné problémy. Citrónová červeň, totiž po vstrebaní do pokožky spôsobuje jej zdrsnenie a spôsobuje alergické reakcie, pričom nemusíte byť alergik. Ide o rakovinotvornú látku. Ak teda chcete pri varení používať kôru z citrusov, používajte iba BIO ovocie.
E240- formaldehyd
Táto látka sa využíva najme pri výrobe dezinfekčných prípravkov šampónov, krémov, lakov a lepidiel. V potravinárskom priemysle je pridávané do marmelád, cukroviniek, syrov a iných mliečnych výrobkov, ako prísada, ktorá zabraňuje peneniu. Aby ste mali lepšiu predstavu o škodlivosti tejto látky, uvedieme malý príklad. Na to, aby vás formaldehyd zabil, stačí skonzumovať menej ako tridsať gramov. Podobne ako E121 je i táto látka v Európskej únii zakázaná, ale iba v potravinách. Problémom však je, že E239 sa používať môže, pričom ide o látku, ktorá sa pri rozklade mení na formaldehyd.
E952- cyklamát sodný
Na rozdiel od dvoch predchádzajúcich látok, sa s cyklamátom stretnete aj v potravinách predávaných u nás. Ide o umelé sladidlo, ktoré je omnoho sladšie ako bežný cukor. Stretnete sa s ním hlavne v sladených nápojoch, výrobkoch pre diabetikov a sladkostiach. Bolo potvrdené, že jeho konzumácia má priamy vplyv na vznik rakovinových ochorení.