Očakáva sa, že tieto tarify sa budú vzťahovať na približne 200 miliárd dolárov z dovozu z Číny, vrátane elektronických častí a spotrebného tovaru, ako sú kabelky. Úradníci údajne stále pracujú na konečnom zozname produktov.
Prezident Trump nariadil svojim zamestnancom, aby začali pripravovať tarify tento rok v lete, čím zvyšujú spory o tom, čo USA hovoria, že sú čínske nekalé obchodné praktiky, ako sú štátne dotácie.
Nové clá by pridali k colným sadzbám, ktoré USA už v rámci tohto sporu uložili na čínske tovary vo výške 50 miliárd dolárov, rovnako ako na sadzby, ktoré Čína vyrubila v odvetví 50 miliárd amerických dolárov.
Piatkové spravodajské správy o tom, že pán Trump nariadil Spojeným štátom, aby pokračovali s ďalšími tarifami uvedenými zdrojmi správy. Dosiaľ nebolo oficiálne oznámenie.
Pán Trump však opakovane naznačil svoju ochotu uvaliť nové povinnosti napriek varovaniu od ekonómov a širokej opozícii v USA medzi podnikateľskou komunitou.
Dňa 7. septembra pán Trump uviedol, že sadzby na tovar vo výške 200 miliárd dolárov by sa mohli „veľmi rýchlo uskutočniť“ a dodal, že tarify za ďalších 267 miliárd dolárov na tovar boli „pripravené ísť krátko, ak chcem“.
Biely dom a kancelária amerického obchodného zástupcu neodpovedali na žiadosti o pripomienku.
Bloomberg News, ktorý prvýkrát oznámil rozhodnutie prezidenta, uviedol, že verejný poriadok sa oneskoril, keďže administratíva reviduje konečný zoznam výrobkov.
Americké akcie klesli o novinky. Rokovania o vyriešení záležitosti skončili bez rozlíšenia túto jar. Niektorí v administratíve sa pokúšajú opätovne začať diskusie na zmiernenie obchodnej vojny, ale pán Trump povedal vo štvrtok, že USA sú pod „žiadnym tlakom“, aby uzavreli dohodu.
Čína obviňuje USA a obvinila ju z „jednostranného“ zvyšovania napätia medzi dvoma hospodárskymi gigantmi. Peking bude ťažké zodpovedať americkým hrozbám, pretože jeho výrobcovia vyvážajú oveľa viac výrobkov, než americké spoločnosti posielajú do Číny.